Jaro

Jarní očista a jak na jaře podpořit naše zdraví ideálním způsobem

Jaro znamená nový začátek. V čínském léčebném systému je zasvěceno elementu dřeva. „

Vnitřní kniha Žlutého císaře“ nás upomíná, že je to čas, kdy by měl člověk „vstávat brzy s prvními paprsky slunce“ a „chodit na svižné procházky“, což jsou podle tohoto díla YANGové aktivity, které odrážejí vzestupnou a aktivní povahu tohoto ročního období. Člověk si nemůže pomoci, aby nezaregistroval zrovna se probudivší rostlinný život, který doslova tlačí vzhůru po zimním spánku. Pohled na zelenou barvu křehkých mladých výhonků vyživuje naše duše skrze oči (které patří játrům a tudíž taktéž elementu dřeva), a tak naše chuť k jídlu se zmenšuje a tělo se přirozeně začíný čistit, nejen od zbytků stravy, ale také od nadměrné touhy a tu doprovázejících pocitů nespokojenosti, netrpělivosti a vzteku. Metaforická membrána mezi očima a myslí zmizí a zření se projasní. Je možné se podívat na věci z nového úhlu pohledu.

Teď je čas sespojit se svou opravdovou podstatou, se svým Bytím, obrátitpozornost k sebeuvědomění a způsobům sebevyjádření. „Vnitřní kniha Žlutého císaře definuje živoucí vztahy, které nejlépe vystihují jarotakto:

„Nadpřirozené síly jara vytářejí vítr na Nebesích a dřevo na Zemi. V těle vytvářejí játra a šlachy; vytvářejí zelenou barvu… a dávají hlasu schopnost vyluzovat křik a řev… vytvářejí oči, kyselou příchuť a z emocí zlost a vztek.

Jarní potraviny

Toto je roční období, ve kterém je třeba se věnovat játrům a jejich spřízněnému orgánu, žlučníku. Na jaře přirozeně jíme méně, nebo se dokonce i postíme, abychom vyčistili tělo od tuků a těžkého zimního jídla. Strava by měla být lehká, nejlehčí z celého roku, a obsahovat potraviny, které zdůrazňují YANG, stoupající a rozpínající se kvality jara – mladé rostliny, čerstvé zelené lístky, naklíčené potraviny, obilné trávy jako je mladá pšenice, mladý ječmen apod. Slané potraviny, jako třeba sojová omáčka, miso, a na sodík bohaté maso mají všechny silnou složku, která pomáhá energii klesat dolů, a tudí pro tuto svoji schopnost by se měly v tomto období omezit. Příliš mnoho těžkého jídla na jaře zahlcuje játra a vede k jarním záchvatům a horečkám.

Rozpínající se, stoupající energie sladkých a štiplavých jídel je doporučována klasiky (Li Shizhen – vynikající čínský herbalista z 16.století, který zkompiloval jednu z nejobsáhlejších Čínských herbářů, Bencao Gangmu.) jakožto prostředky vytvoření niterného tělesného jara. K tomuto efektu můžeme použít trochu koncentrovaného sladidla s aromatickými bylinkami, třeba medovo-mátový čaj. Aromatická koření jako třeba bazalka, fenykl, majoránka, rozmarýna, kmín, kopr a bobkový list jsou v tomto období velmi vhodné. Většina komplexních uhlovodanů jako například obilniny, luštěniny a semínka mají přirozeně sladkou chuť, která se ještě zdůrazní jejich naklíčením. Mladé řepy, mrkvičky a další škrobovitá zelenina vyjednocená z jarní zahrádky poskytuje osvěžující sladkou chuť. Některé velmi aromatické, štiplavé příchutě tradičně používají i západní léčitelé jako medicína: týdenní kůra syrové cibule a česneku působí jako velmi účinná odčervovací kůra, která osvobodí tělo od parazitů. Tradiční japonská metoda sladko-štiplavé kombinace proti parazitům je mochi s černobýlem – roztlučená sladká rýže s pelyňkem černobýlem.

Jaro je také ideální čas jak se zbavit i dalších nepříjemných parazitů, se kterými si většinou alopatická medicína neví rady jako jsou chlamydie, borelióza a podobné nezvané návštěvníky našeho těla. S použitím bylinných směsí tradiční čínské medicíny je možné tyto parazity z těla zcela odstranit, jednak užíváním bylinných čajů speciálního složení, a jednak cílenou změnou ve stravování pod dohledem diplomovaného terapeuta tradiční čínské medicíny (terapeuta ve svém městě můžete najít zde).

Regenerace a syrová strava

Na jaře se příprava jídla zjednodušuje. Syrové a naklíčené potraviny mohou být silně upřednostňovány. V Ajurvédě jsou tyto potraviny nazývány vátické, což znamená „větrné“. Nicméně podle Ajurvédy podporují rychlost, rychlé pohyby a extrovertní činnosti jako takové. Tyto potraviny jsou také považovány za očistné a ochlazující.

Jaro, první roční období v roce, představuje mládí. Syrové potraviny mají zprostředkovat regeneraci skrze připomenutí tělu toho, co bylo dříve, více mladických období lidského vývoje a doby před objevem ohně kdy byl člověk velmi aktivní fyzicky, a vytvářel hojnost vnitřního tepla; tudíž pravěcí lidé nacházeli rovnováhu v ochlazujících vlastnostech syrové stravy. Všechny fáze lidského vývoje jsou v nás zakódovány a tudíž je potřeba projít jednotlivými vrstvami naší evoluce k více primitivním biologickým stavům aby mohlo dojít ke kompletní regeneraci.

Pojídání syrové stravy by se mělo zvýšit u osob s příznaky vnitřního horka, v oblastech s teplejším podnebím a během období se zvýšenou fyzickou aktivitou. Většině lidí prospívá zavést do stravy alespoň malé množství syrové stravy denně, s větším podílem v jarní a letní stravě. Nicméně i toto má svá omezení (více se o nich zmíním v kapitole o Elementu Země), protože tepelně neupravené potraviny požívané v nadměrném množství mohou oslabit zažívání a odstartovat přehnanou očistnou reakci a vůbec by se neměly požívat v případě zánětlivých onemocnění střev. Syrové potraviny by měly být požívány s rozvahou zejména u osob se znaky slabosti-ochablosti a nedostatku.

Jarní očista a redukční dieta

Na jaře je tedy ideální čas nejen pro vnitřní očistu, ale díky snížené chuti k jídlu a přirozeně rychlejšímu metabolismu stravy, a schopnosti těla rychleji odbourávat tuky i na redukční diety a snižování tělesné váhy.  Je dobré si tedy místo novoročního předsevzetí dát jarní předsevzetí a na jaře prostě omezit množství stravy, častěji chodit na svižné procházky, zařadit více zeleného a naklíčeného a méně tučného, masitého a přirozeně shodit pár kilogramů a navíc organismu pomoci se přirozeně pročistit.

Jarní kuchařka

Většinalidí, kteří žijí v mírném podnebném pásu potřebují tepelněupravit většinu své stravy aby zachovali podnebnou a zažívacírovnováhu. Na jaře je třeba jídlo tepelně opracovat velmi krátcepři použití vyšších teplot; tímto způsobem nebude jídlouvařené skrz naskrz a zůstane uvnitř částečně syrové. Pokudpoužíváme olej k úpravě pokrmů na jaře, nejvhodnější metodaje rychlé osmažení metodou „sauté“. Pokud použijeme ktepelné úpravě vodu, pak krátké napaření nebo velmi krátképodušení je ideální. Jakovelmi vhodná je i metoda,kterou zmiňuje MUDr.JuditaHofhanzlová ve své knize Zdravě jíme,nevaříme, a totiž zalití jemně pokrájené kořenové zeleniny,zelených lístků, salátů apod. horkou vodou, přisypeme pársemínek a můžeme jíst. Dobrou chuť!

Zdroj:
Barbara Temelie – Výživa podle pěti elementů
Paul Pitchford – Přírodní stravou ke zdraví – Asijské tradice a moderní výživa


Náušnice – nastřelit nebo propíchnout?

Jako terapeutka Tradiční čínské medicíny a terapeutka kraniosakrální biodynamiky dostávám často otázku zda malým princeznám, které touží po náušnicích je lepší náušnice nastřelit, nebo propíchnout. Je spousta dotazů ohledně napíchnutí „špatného bodu“, případně dotazů ohledně sterility a možnosti infekce u neočkovaných dětí apod. Tak jsem se pokusila vše srozumitelně shrnout.

Náušnice si píchají neočkované přírodní národy z celého světa již tisíce let bez následků, o nějaké sterilitě nemůže být řeč. Tetanus hrozí v případě neošetřovaných hlubokých uzavřených ran, ke kterým nemůže vzduch, protože tetanové bakterie jsou anaerobní, takže pokud by se to na oušku začalo např. podebírat  (což ale při ošetřování např. řepíkem nebo heřmánkem, či prostě potíráním lihem nehrozí), stačí vydezinfikovat a ránu pravidelně čistit, tetanus v tomto případě nehrozí. Jako homeopatikum pro prevenci tetanu je dobře mít doma Hypericum 9CH, dávám ho dětem když si nohu propíchnou rezavým hřebíkem apod., případně ještě na bodné rány Ledum Pallustre 9CH a v případě hnisání ještě Silicea 9CH, s těmito třemi léky a sledováním místa vpichu můžete být v klidu, že tetanus Vás ani Vaše dítko neohrozí.

Co se akupunkturních a reflexních bodů na uchu a ušním boltci týče, moc bych to neprožívala. Zdraví to ohrozí mnohem méně než požití jednoho steaku norského lososa z rybí farmy, nebo hovězího či vepřového nebo kuřátka z velkochovu. Akupunkturní dráhy jsou proměnlivé, během dětství s vytvářejí a vyvíjejí, a i v průběhu dalšího života body různě proměňují velikost a i v případě, že je někde na těle řezná rána nebo nějaké velké hluboké poranění, dráha si většinou najde nové propojení, jelikož se jedná o energii, která prostě potřebuje proudit, a náš vrozený plán léčení se vždy snaží uvést tělo do rovnovážného stavu, prostě si nějakou cestičku najde.

Uznávám, že v každodenním životě dochází různým blokádám akupunkturních drah, přeplněnosti bodů apod., ale to už hovoříme o jiných situacích, a i v těchto případech většinou napravitelných. Co se bodů na uchu týče, ty nejsou vymezeny přesně, každá oblast těla má svoji zrcadlící se oblast na uchu (resp. ruce či noze či vlasové pokožce), nikoli jeden  přesně, a odpovídající bod při obtížích se hledá palpačně, čili pohmatem speciální sondičkou (někteří akupunkturisté používají elektronickou sondu) a po nabodnutí a po nabodnutí je tento bod aktivní maximálně týden, poté přestane účinkovat, a pokud je třeba daný orgán či oblast na těle stimulovat přes ušní body znovu, je třeba po týdnu opět sondičkou najít odpovidající citlivý bod v odpovídající oblasti. Čili pokud se NAPÍCHNE náušnice do boltce, nestane se danému orgánu nic zlého, nemusíte se obávat.

Co se týče nastřelování vs. napichování, pak já bych osobně byla pro napíchnutí, některé lékařky na ORL nebo i dětské lékařky to ještě dělají. Ono se při nastřelení svalová a tkáňová vlákénka roztrhají, kdeýto při vpichu se svalová vlákna rozestoupí a dojde k menšímu poškození tkáně a tudíž menšímu riziku infekce. Existují i hlasy, které se obávají přílišného krvácení při napíchnutí, ale povrchové  krvácení je zdravá reakce organismu na násilný vstup do něj, která zabraňuje infekci proniknout do organismu. Při napíchnutí můžete navíc kromě náušniček, které se v ráně „točí“ použít náušnice, které se dají provlékat sem a tam a tak dále napomáhat léčení tkáně (např.zanesením malého množství léčivé látky – třeba řepíku, heřmánku nebo měsíčkové masti), ale to je jen takový můj názor, podložený vědeckou studií, kterou ale teď bohužel nemohu nikde najít. Asi by se takto náušnice daly napíchnout i v tatérském salonu, kde také musí dbát na sterilitu a kde se např. do obočí nebo do prsních bradavek náušnice musí vpichovat a ne nastřelovat, protože to proste jinak nejde. Je fakt, ze se jedna o maličkost, a tak bych nedělala z komára velblouda.

Já osobně jsem svým holčičkám nedávala jako miminkům náušnice z několika důvodů.  Jednak proto, že se mi zdá, že to je pro deti, třeba po  6.roce věku už méně traumatizující než pro miminka, která opravdu žádnou bolest odnikud neočekávají, a jednak proto, že když zdravé malé děti rostou a všelijak řádí (i holčičky řádí, alespoň ty naše), tak je vetší riziko, ze náušnici někde ztratí, nebo si ji někde o něco zatrhnou, třeba když se poperou s jinými dětmi. A pak jsem si říkala, že je hezké mít na vybranou, zda mít či nemít náušnice, neboť je to přeci jen jejich tělo. Zatím to u nás vypadá tak, že všechny tři holčičky  (10, 7 a 2) by náušnice měly rády, ale na píchání se nehrnou a tak čekám, až bude ten správný okamžik O a už to bude nezbytná věc, mít náušnice.

Tak přeji hodně zdaru při rozhodování a věřte, ýe pokud budete mít hlubokou víru ze srdce, že vše proběhne hladce, tak nejenže bolest bude minimální, ale věřím, že se i vyhnete komplikacím.

Komplikacím jsem řekla??? Jakým komplikacím???

Buďte všichni zdrávi.

Kraniosakrální biodynamika

Biodynamická kraniosakrální terapie je nejmodernější vývojovou větví kraniosakrální terapie. Kraniosakrální biodynamika ctí původ těchto přístupů v  osteopatické medicíně, nicméně přináší unikátní specializaci s hlubším porozuměním energetické dynamiky v  kraniosakrální terapii.

Kraniosakrální biodynamika jde za hranice mechanických přístupů v kraniosakrální terapii tím, že dává důraz na energetickou dynamiku a procesy, které uspořádávají tělesné funkce. Porozumění těmto procesům přivádí terapeutickou práci do hlubších úrovní. Dr. William Garner Sutherland, zakladatel kraniosakrální osteopatie, popsal primární energetický impuls v těle, který nazval Dech Života. Tato prvotní energie vyjadřuje potenci a vlastní princip uspořádání mozkomíšního moku a struktur v celém těle. Kraniosakrální biodynamika pracuje simultánně se strukturami a funkcemi, kostmi a membránami, dynamikou tělních tekutnim a princpem Dechu Života.

Biodynamická kraniosakrální terapie klade důraz na skutečnost, že zdraví je tělu vlastní a objevuje způsoby, jakými se zdraví projevuje v každém živém procesu. V jádru těchto terapeutických procesů je hledání způsobu, jak navrátit tělo do vztahu s tímto jeho vrozeným zdravím. Narušení tohoto zdraví, jako jsou zranění, nemoci nebo traumata jsou obsaženy v energetické dynamice těla spolu s fyzickou strukturou. Krása biodynamického přístupu spočívá v tom, že při léčení pracuje s vlastními zdroji klienta.

Zdroj: http://www.wellnessinstitute.net/web/craniosacral_…

Ošetření probíhá tak, že klient leží oblečen na lehátku v pohodlné poloze a terapeut mu podle potřeby a po dohodě přikládá ruce na nebo pod tělo. Zůstává s ním ve velmi lehkém a hranice respektujícím kontaktu. Klient se pozvolna v klidu začíná uvolňovat a tím tělo může začít zpracovávat aktuální témata, které si samo určí. Terapeut s klientem spolu během ošetření komunikují a terapeut skrze naslouchání projevům klientova zdraví pomáhá uvést celý systém do  harmonie a zahájit léčivé procesy. Ty se aktivují na všech úrovních – fyzické, psychické, emocionální i spirituální. Konkrétně během ošetření například jako pocity chladu, tepla, brnění, tlaku, houpání, proudění v tělě, rozšiřování do prostoru či jako nejrůznější emoce. Mohou se dostavit i velmi příjemné pocity vlastní neohraničenosti a  spojení s jednotou , jaké můžete znát například z meditace. Klient se během ošetření dostává do stavu hluboké relaxace a tělo tak regeneruje své energetické zdroje. Někteří během ošetření i usnou, jiní mohou mít pocity spojené s návratem do dělohy do období před, během či po porodu.

Před samotným Cranio ošetřením vede terapeut s klientem rozhovor, aby zjstil klientův stav, fyzické nebo psychické potíže, prožitá traumata či záměr se kterým na terapii přichází. Následně vede terapeut klienta k jeho vlastním zdrojům tím, že mu pomáhá zvědomit prožívané pocity v těle. Poté přichází samotné ošetření na lehátku.

Na závěr má klient možnost si ještě chvíli odpočinout a nechat vše pozvolně doznít. Samotné ošetření na lehátku trva přibližně 60 minut a celá návštěva terapeuta pak vyjde na asi 90 minut.

Zdroj: www.terezakralova.cz

Síla květů v Bachově květové terapii

Bachova květová terapie používá velmi jemné výtažky z květů 37 rostlin a také pramenitou vou. Účinky těchto výtažků poprvé popsal a použil Dr.Edward Bach v první polovině dvacátého století. Celý systém popsal a vytvořil, a o jeho účinnosti snad může hovořit i to, že se stále s úspěchem používá i téměř o století později. Esence se vrábějí macerováním květů po několik hodin v pramenité vodě na slunci, posléze se konzervují v brandy. Mohou se také vyrábět tak, že se sbírá rosa z květů těchto rostlin za slunečného rána, a ta se potom konzervuje opět v alkoholu. Pro děti je možné užívat glycerínový macerát, který neobsahuje alkohol,ale vzhledem k tomu, že ředění esencí k užívání je velmi vysoké, a ještě se rozředí v poměru cca 4 kapky do 200 ml vody, je koncentrace alkoholu v uvedeném roztoku opravdu zanedbatelna.

Esence používáme zejména k ovlivňování psychických stavů, kde terapie pokrývá celou škálu emocionálních stavů a poruch, od strachů přes vzteky, fobie a nutkavé chování až po neečnost. Je velmi těžké najít stav, na který by Bachovy květové esence nefungovaly, a pokud se snad zdá, že by jedna esence nestačila, je možné kombinovat ji až se šesti jinými, ovlivňovat psychiku i fyzický stav klienta prostřednictvím oblastí na těle, na které je možné roztok s esencí aplikovat, nebo je dokonce možné spojit jejich působení s akupunkturou.

Může se stát, že na někoho Bachova květová terapie zdánlivě nezafunguje. Bývá to většinou díky hluboko uloženým nezpracovaným traumatům. I na tento stav ale existuje esence, která pomůže tělu stát se vnímavější a otevřít se síle květů a slunce uložené v Bachových květových esencích.

Bachovky lze použít i ke zklidnění, např. před a při zkouškách a testech, během stresových situací, při velkých životních změnách, jako je např. rozvod, smrt blízkého člověka, těhotenství, porod a poporodní období, odstavování dítěte, změna práce nebo návrat do práce atd.

Samostatnou kapitolou pak jsou krizové esence. Jednak klasická Krizová esence, kterou používáme ihned při nastalé krizové situaci či šoku, dokáže i navracet vědomí(pro tyto případy je dobré jí mít stále při sobě, v kabelce, v lékárniččce, v autě atd.), a pak Noční krizová esence, která by neměla chybět v žádném nočním stolku. Dokáže spolehlivě zahnat nespavost, přemítaní, a navodit klidový stav a spánek i po probuzení uprostřed noci s tendencí přemítat o uplynulých či nadcházejících událostech.

Krizová esence existuje také jako krém či gel, který velice pomáhá při běžných poraněních a obtížích, pokousání hmyzem, nebo třeba podvrtnutí kotníku. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že včasné použití Krizového krému zabrání rozvinutí bolesti, vytvoření modřin, boulí a podlitin a zmírní i následky popálení a opaření.

V čem může pomoci Tradiční čínská medicína

… na stránkách, které jsem se rozhodla věnovat zdravé životosprávě, tradiční medicíně, ať už jde o čínskou nebo naši lidovou, evropskou. Naleznete zde informace týkající se tradiční lidové i čínské medicíny, diagnostiky a dietetiky a mnoho dalšího. Dozvíte se o možnostech ovlivnění zdraví ošetřením meridiánů, jakým způsobem vám mohu pomoci s pohybovým aparátem, jak se připravit na operaci, jak urychlit pooperační hojení, jak se vyhnout vedlejším účinkům chemoterapie, jak přestat kouřit či zhubnout přebytečná kila a mnoho dalšího. Především se zde ale dozvíte, jak nastolit harmonii v organismu a tak navrátit své tělo ke zdraví.

Momentálně jsou na stránkách, vzhledem k tématice již proběhlých přednášek, převážně informace týkající se dětského zdraví a těhotenství, okruhy zpracovaných témat se budou postupně rozšiřovat.

Tradiční čínská medicína (TČM) je v podstatě harmonizace systému meridiánů, kterými proudí naše energie, nebo chcete-li Qi, v těle. Na jaře pomůže nejen, jak už je známo, s pohybovým aparátem, ale může přinést i výraznou úlevu při jarních chřipkách a nachlazeních, bolestech v krku a v neposlední řadě i při alergiích a jejich prevenci. TČM si dokonce často poradí zejména s chronickými a autoimunitními chorobami, se kterými si západní lékaři často nevědí rady.

Prevenci alergií je lépe začít hned po sezóně u promovaného praktika tradiční čínské medicíny, který ovládá diagnostiku TČM, tak, aby se před sezónou organismus posílil a zharmonizoval, a tím aby se zamezilo vzniku alergie vůbec (je možno kombinovat s bylinnou terapii). Akutní případy alergii a chřipek se léčí kdykoli, a úleva je okamžitá.

S jakými dalšími obtížemi můžu pomoci:
:: bolesti zad, ústřel
:: kvasinková a plísňová onemocnění
:: ADD, ADHD a jiné poruchy pozornosti u dětí
:: atopický exém a alergie
:: onemocnění štítné žlázy (hypofunkce, hyperfunkce, uzlíky)
:: kožní choroby
:: akné
:: nespavost
:: rekonvalescence po srdečních onemocněních
:: chronický kašel
:: pálení žáhy
:: gastritidy, žaludeční vředy
:: borelióza, toxoplazmóza, chlamydie apod.
:: myomy, cysty, endometrióza
:: nepravidelná menstruace
:: zlomeniny
:: křečové žíly
:: RS, epilepsie a jiná onemocnění nervového systému
:: předoperační a pooperační stavy
:: chemoterapie (doplňková terapie, která minimalizuje nežádoucí účinky)
:: hemeroidy, Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida
:: revmatické obtíže různého druhu, Bechtěrevova nemoc
:: diabetes typu II.
:: poruchy potence, zlepšení spermiogramu
:: problémy s otěhotněním
:: akutní krvácení (řezné rány, z nosu apod.), ztráta vědomí, popáleniny (než přijede rychlá)
:: snížení nadváhy, pomoc se závislostmi na tabáku
a mnoho dalších obtíží.

Pokud máte zájem o konzultaci či informaci o jakémkoli tématu týkajícím se zdraví, neváhejte mne kontaktovat zde.

Akutní onemocnění v zimě a jejich domácí léčba

Při posuzování nemoci nejprve zvažujeme, zda povaha momentálního stavu pacienta je spíše vnitřní nebo vnější, protože tyto kvality naznačují i hloubku nemoci. Povrch těla, a vnějšek náleží elementu Yangu, kdežto vnitřek těla k elementu Yinu. I proto, pokud je onemocnění povrchové má mnohem aktivnější příznaky, jedná se o akutní stav , bývá krátké a ovlivňuje nejsilněji povrch nebo vnější části těla. Tyto části zahrnují všechny vícméně povrchové tkáně: kůže, vlasy, svaly, šlachy a tělesné otvory (ústa, nos, vnější uši, močová trubice, konečník). Klouby jako nejpovrchovější aspekt kostí se také považují za vnější. Vědomí, že se povrchová onemocnění napadají tyto tkáně nám vlastně napovída i léčbu – pocení je nejefektivnější způsob jak z povrchu odstranit patogeny.

Onemocnění, která se projeví jako externí mají náhlý nástup vyvolaný vnějšími vlivy prostředí, tj. vítr, zima, teplo, sucho, nebo vlhkost; ve většině případů se vítr spojuje s chladem nebo teplem a postihuje kůži, sliznicích nosních direk a plic a jejich imunitu. Viry, bakterie nebo jiné patogeny se pak mohou usadit v těchto tkáních, na což naše tělo reaguje horečkou, zimnicí a bolestmi kloubu a svalů. Pokud tento počáteční stav onemocnění není vyčištěn pocením nebo jinými prostředky, pak se nemoc se obvykle postupně přesune hlouběji, stále do interiéru a onemocnění se stane chronickým. Pokud člověk má velmi slabou wei qi – ochrannou energii, nebo po západním imunitní energii koncepce čínské medicíny, pak mohou výše zmíněné vnější vlivy a patogeny proniknout přímo do vnitřních vrstev, aniž by byly zpomaleny či zastaveny obranou na povrchu.

Například pokud má někdo příznaky vnějšího napadení patogeny a použije léčivo pro léčbu vnitřního – chronického stavu, pak může snadno zatlačit vnější patogen hlouběji do těla a způsobit závažnější onemocnění.

A naopak, někdo, kdo má onemocnění vnitřního typu, které by léčil například pocením by jen více poškodil stav uvnitř těla a znamenalo by to silné oslabení a zase zhoršení závažnosti daného onemocnění. Často vnímáme intuitivně zda jde o onemocnění vnějšího nebo vnitřního typu, ale pro jistotunám pomůže následující shrnutí:

Znaky vnějšího napadení:

  • :: nedávné onemocnění; krátké trvání
  • :: Současná horečky a zimnice či třesavka
  • :: Pocit plné hlavy, rýma, tenký povlak na jazyku
  • :: Povšechná bolestivost, ztuhlá šíje, akutní bolest hlavy
  • :: Odpor k větru nebo chladu.

Nachlazení, chřipky a další onemocnění vnějšího typu

Vnější napadení, jak už název napovídá, postihují povrch těla, ty části, které jsou přímo vystaveny okolnímu prostředí – kůže a sliznice nosu, krku a plic. Nejrozšířenějšími onemocněními vnějšího napadení jsou tedy nachlazení a chřipky. Jsou to infekční choroby, které postihují nosní dutiny, krk a průdušky mají často v počátečních stádiích vnější příznaky. Tyto a všechny ostatní případy venkovního napadení jde obvykle poměrně snadno léčit, v momentě, kdy jsou ještě na povrchu těla a mají tedy stále ještě výše uvedené znaky vnějšího napadení.

Čím dříve zaznamenáme tento stav, a reagujeme na něj přiměřenou léčbou, tím spíše lze zabránit prostupu těchto patogenů do hlubších vrstev našeho organismu. Abychom zajistili vhodnou léčbu pro tento stav, použijeme bylinky s odstředivou silou, které svými vlastnostmi mají schopnost otevřít povrch a uvolnit potní žlázy a pomoci organismu vypotit vnější patogeny ven z těla. Může se stát, že pocení zcela nezastaví dané onemocnění, nicméně jeho správná indikace alespoň výrazně omezí jeho postup a sílu.Někdy se lidé se snaží léčit nachlazení na jeho začátku tím, že se snaží organismus posílit. Užívají slané potraviny, ženšen, echinaceu, miso nebo různé živočišné produkty, třeba horké mléko s medem nebo masové vývary, ale toto může jen zhoršit stávající stav a dojde k uvěznění patogenů uvnitř těla z důvodu silné dostředivé funkce.

Jak tedy léčit vnější napadení

:: Omezíme jídlo a pokud vůbec jíst, pak lehká máme na výběr dle stavu. Pokud zimnice převažuje nad horečkou, (zpravidla v zimě) pak je to znamení, že organismus potřebuje zahřát, a my tedy budeme jíst spíše teplou tekutou stravu, například zeleninový vývar či obilné polévky. Pokud naopak převažuje horečka nad zimnicí (zpravidla v létě), znamená to, že organismus potřebuje ochladit, a pak tedy budeme pít spíše ovocné a zeleninové šťávy nebo čerstvé ovoce.

:: Vypotíme se. Dejte pozor pokud jste příliš vyhublí, pociťujete slabost i bez vnějšího napadení, nebo pokud máte nedostatek yinou, tedy tekutin (pocit sucha v ústech či hrdle, povšechná suchost, tenký a rychlý pulz, jasně červené tváře nebo jazyk bez povlaku, nebo noční pocení). Pokud jsme ve stavu velkého oslabení, pak ač máme horečku a bolestivé tělo nemusí se nám podařit se vypotit, protože naše schopnost vstřebávat výživu a budovat ochrannou energii (wei qi či imunitu) je nízká. Stav naší imunity je špatný a v tom případě je potřeba nasadit bylinné přípravky, které budují výživnou a ochrannou qi-energii.

Doma si můžeme pomoci následovně: čajem z kořene čerstvého zázvoru nebo ze skořicových větviček (nikoli však skořicové kůry). Z potravin by to měly být ty, které zahřívají tedy např. pórková polévka se zeleninou a obilím.

Jak se správně vypotit: vypijeme hrnek horkého potopudného bylinkového čaje a dáme si horkou lázeň nebo sprchu, poté vypijeme ještě jeden hrnek horkého čaje podporujícího pocení a ulehneme do peřin a vypotíme se. Dokud se nezačneme potit, pijeme stále horký potopudný čaj. Účelem není vypotit ze sebe duši. Je třeba vyvarovat se vyčerpání, proto v momentě, kdy se řádně spotíte je dobré vyměnit ložní prádlo, vzít si suché oblečení a už jen v klidu odpočívat. Jeden takovýto cyklus pocení by měl být dostatečný. Nicméně pokud se vám nepodaří se zpotit, můžete tuto procedru zopakovat ještě jednou, a poté se většinou podaří vytáhnout škodlivinu na povrch a vyloučit ji spolu s pocením. Pokud nemáte k dispozici horkou lázeň či sprchu pak použijte pouze horký čaj po půlhodině, přikrytí v posteli, dokud pocení nenastane. Pak opět přestaňte horký potopudný čaj pít a pokračujte jako v prvním případě.

Další běžné potopudné bylinky, které můžete použít: řebříček (neutrální), tužebník jilmový (chladivý), květ černého bezu (teplý), heřmánek (neutrální, spíše teplý), šanta kočičí (chladivá), máta peprná (chladivá), červený kajenský pepř (horký) – jeden z nejbohatřích zdrojů vitaminu C v rostlinné říši), kořen čerstvého zázvoru (teplý) – neužívejte sušený zázvor, větvičky skořicovníku (teplé) – neužívejte skořicovou kůru, tedy tu skořici, kterou máme všichni doma, ať už celou nebo mletou. Vyberte si jednu bylinku dle stavu a pijte ji dokud prvotní příznaky neodezní. Můžete si připravit nálev ze šípků, čerstvé šípky obsahují mnohem více vitamínu C než sušené, a nedoporučuje se používat vařící vodu ve spojení se šípky, nýbrž stačí je rozmělnit, narušit jejich povrch a vyluhovat přes noc, potom ráno zahřát na max. 40 srupňů Celsia, zcedit a popíjet. Antivirové vlastnosti cibulovin, zejména jarní cibulka (alium fistulosum, nikoli alium cepa) nebo česnek také často zastaví nachlazení nebo chřipku v počátečním stádiu. Jarní cibulku pokrájíme a spaříme, pak nálev vypijeme, můžeme ji však schroupat i v syrovém stavu, nebo oloupejte stroužek česneku, rozkrojte a 20-30 minut ho válejte v dutině ústní (nenechávejte dlouho na jednom místě, aby nedošlo k popálení). Pokud je takto česnek pro vás příliš silný, můžete ho nechat nerozkrojený.

Užitečné potraviny: potraviny bohaté na bioflavonoidy – zelí se srdíčky a zelené papriky včetně semínek. Mezi další vhodné potraviny patří petržel, mrkev, brokolice, vodnice, kuzu (obzvláště vhodné pro léčbu zatuhlé šíje či blokád a bolestivývch stavů v horní části způsobené ofouknutím nebo chladem, tedy vnějším napadením), pastinák, křen, jarní cibulka, česnek.

Potraviny, kterých se vyvarovat: rafinovaný cukr, přepuštěný med, příliš mnoho soli, nadbytek mléčných výrobků, vajec a jiných zahleňujících či těžko stravitelných potravin, bylinky, které vyvolávají pocení, ale mají chladivý účinek (máta, tužebník jilmový, vrbová kůra).

Poté co akutní fáze vnějšího napadení odezní, postupně zavádějte normální potraviny na posilnění, tedy různé vývary apod. Pokud jsou stavy nachlazení, chřipkové stavy a jiné případy vnějšího napadení časté, pravděpodobně konzumujete příliš mnoho sladkostí, příliš mnoho soli, nadbytek mléčných výrobků, vajec a jiných hlenotvorných či kyselotvorných potravin, a proto by bylo vhodné je v jídelníčku omezit či je z jídelníčku úplně vyloučit.

Znaky zasažení hlubších vrstev organismu:

Onemocnění vnitřního původu jsou obvykle snadno diagnostikovaná: jsou to všechny ostatní onemcnění, která nesplňují podmínky vnějšího napadení. Jsou to onemocnění kosterní soustavy, vnitřních orgánů a hlubších nervů a cév. Vnitřní symptomy mohou zahrnovat bolesti uvnitř těla, zvracení, slabost, chronické bolesti hlavy, horečky bez averze k chladu, případně zimnici bez averze k teplu (na rozdíl od často společného výskytu zimnice a horečka při vnějším napadení, kde je jasná averze k chladu či teplu – člověk buď chce být pořád přikrytý a má chuť na teplé či horké nebo se naopak odkrývá a má chuť na chladné), zvýšenou citlivost nebo hluboký emoční stavy. Běžnými příklady jsou chronické trávicí problémy, duševní poruchy, vysoký krevní tlak, nádory, osteoporóza, diabetes a chronické bolesti zad. Vnitřní onemocnění bývají obecně způsobeny emoční nerovnováhou, slabostí od narození, nevhodnou stravou a to buď nadbytkem nebo nedostatkem výživy a nevhodnou úpravou jídla, nebo postupem vnějšího patogenu do větší hloubky.

Je zřejmé, že každý z nás má nějaké závažnější či méně závažné chronické onemocnění, ať už je tochronický kašel, sinusitidy, bolesti které s námi putují životem (chronické bolesti hlavy, zad, kolenou apod.), problémy s trávením, které se stále opakují, nebo převládajícím duševním stavem, jako je například deprese, podrážděnost, netrpělivost, vznětlivost, strachy a obavy apod.

Některé vnitřní problémy jsou mírné jiné závažnější. Protože to není vždy zřejmé, jak hluboko jsou tyto problémy uloženy pomáháme si základními diagnostickými ukazateli tradiční čínské diagnostiky.

Pro ty, jejichž vnitřní podmínky jsou zřejmě mírné je samozřejmě důležité nenechat je postoupit do závažnějšího stavu, ale zajistit si vhodnou léčbu či pokusit se o nápravu životní situace.

Použitá literatura: Paul Pitchford – Healing with Whole Foods (Léčba celostními potravinami), Bob Flaws – The Tao of Food, Barbara Temelie – Kuchařka pěti elementů