Jaro

Jarní očista a jak na jaře podpořit naše zdraví ideálním způsobem

Jaro znamená nový začátek. V čínském léčebném systému je zasvěceno elementu dřeva. „

Vnitřní kniha Žlutého císaře“ nás upomíná, že je to čas, kdy by měl člověk „vstávat brzy s prvními paprsky slunce“ a „chodit na svižné procházky“, což jsou podle tohoto díla YANGové aktivity, které odrážejí vzestupnou a aktivní povahu tohoto ročního období. Člověk si nemůže pomoci, aby nezaregistroval zrovna se probudivší rostlinný život, který doslova tlačí vzhůru po zimním spánku. Pohled na zelenou barvu křehkých mladých výhonků vyživuje naše duše skrze oči (které patří játrům a tudíž taktéž elementu dřeva), a tak naše chuť k jídlu se zmenšuje a tělo se přirozeně začíný čistit, nejen od zbytků stravy, ale také od nadměrné touhy a tu doprovázejících pocitů nespokojenosti, netrpělivosti a vzteku. Metaforická membrána mezi očima a myslí zmizí a zření se projasní. Je možné se podívat na věci z nového úhlu pohledu.

Teď je čas sespojit se svou opravdovou podstatou, se svým Bytím, obrátitpozornost k sebeuvědomění a způsobům sebevyjádření. „Vnitřní kniha Žlutého císaře definuje živoucí vztahy, které nejlépe vystihují jarotakto:

„Nadpřirozené síly jara vytářejí vítr na Nebesích a dřevo na Zemi. V těle vytvářejí játra a šlachy; vytvářejí zelenou barvu… a dávají hlasu schopnost vyluzovat křik a řev… vytvářejí oči, kyselou příchuť a z emocí zlost a vztek.

Jarní potraviny

Toto je roční období, ve kterém je třeba se věnovat játrům a jejich spřízněnému orgánu, žlučníku. Na jaře přirozeně jíme méně, nebo se dokonce i postíme, abychom vyčistili tělo od tuků a těžkého zimního jídla. Strava by měla být lehká, nejlehčí z celého roku, a obsahovat potraviny, které zdůrazňují YANG, stoupající a rozpínající se kvality jara – mladé rostliny, čerstvé zelené lístky, naklíčené potraviny, obilné trávy jako je mladá pšenice, mladý ječmen apod. Slané potraviny, jako třeba sojová omáčka, miso, a na sodík bohaté maso mají všechny silnou složku, která pomáhá energii klesat dolů, a tudí pro tuto svoji schopnost by se měly v tomto období omezit. Příliš mnoho těžkého jídla na jaře zahlcuje játra a vede k jarním záchvatům a horečkám.

Rozpínající se, stoupající energie sladkých a štiplavých jídel je doporučována klasiky (Li Shizhen – vynikající čínský herbalista z 16.století, který zkompiloval jednu z nejobsáhlejších Čínských herbářů, Bencao Gangmu.) jakožto prostředky vytvoření niterného tělesného jara. K tomuto efektu můžeme použít trochu koncentrovaného sladidla s aromatickými bylinkami, třeba medovo-mátový čaj. Aromatická koření jako třeba bazalka, fenykl, majoránka, rozmarýna, kmín, kopr a bobkový list jsou v tomto období velmi vhodné. Většina komplexních uhlovodanů jako například obilniny, luštěniny a semínka mají přirozeně sladkou chuť, která se ještě zdůrazní jejich naklíčením. Mladé řepy, mrkvičky a další škrobovitá zelenina vyjednocená z jarní zahrádky poskytuje osvěžující sladkou chuť. Některé velmi aromatické, štiplavé příchutě tradičně používají i západní léčitelé jako medicína: týdenní kůra syrové cibule a česneku působí jako velmi účinná odčervovací kůra, která osvobodí tělo od parazitů. Tradiční japonská metoda sladko-štiplavé kombinace proti parazitům je mochi s černobýlem – roztlučená sladká rýže s pelyňkem černobýlem.

Jaro je také ideální čas jak se zbavit i dalších nepříjemných parazitů, se kterými si většinou alopatická medicína neví rady jako jsou chlamydie, borelióza a podobné nezvané návštěvníky našeho těla. S použitím bylinných směsí tradiční čínské medicíny je možné tyto parazity z těla zcela odstranit, jednak užíváním bylinných čajů speciálního složení, a jednak cílenou změnou ve stravování pod dohledem diplomovaného terapeuta tradiční čínské medicíny (terapeuta ve svém městě můžete najít zde).

Regenerace a syrová strava

Na jaře se příprava jídla zjednodušuje. Syrové a naklíčené potraviny mohou být silně upřednostňovány. V Ajurvédě jsou tyto potraviny nazývány vátické, což znamená „větrné“. Nicméně podle Ajurvédy podporují rychlost, rychlé pohyby a extrovertní činnosti jako takové. Tyto potraviny jsou také považovány za očistné a ochlazující.

Jaro, první roční období v roce, představuje mládí. Syrové potraviny mají zprostředkovat regeneraci skrze připomenutí tělu toho, co bylo dříve, více mladických období lidského vývoje a doby před objevem ohně kdy byl člověk velmi aktivní fyzicky, a vytvářel hojnost vnitřního tepla; tudíž pravěcí lidé nacházeli rovnováhu v ochlazujících vlastnostech syrové stravy. Všechny fáze lidského vývoje jsou v nás zakódovány a tudíž je potřeba projít jednotlivými vrstvami naší evoluce k více primitivním biologickým stavům aby mohlo dojít ke kompletní regeneraci.

Pojídání syrové stravy by se mělo zvýšit u osob s příznaky vnitřního horka, v oblastech s teplejším podnebím a během období se zvýšenou fyzickou aktivitou. Většině lidí prospívá zavést do stravy alespoň malé množství syrové stravy denně, s větším podílem v jarní a letní stravě. Nicméně i toto má svá omezení (více se o nich zmíním v kapitole o Elementu Země), protože tepelně neupravené potraviny požívané v nadměrném množství mohou oslabit zažívání a odstartovat přehnanou očistnou reakci a vůbec by se neměly požívat v případě zánětlivých onemocnění střev. Syrové potraviny by měly být požívány s rozvahou zejména u osob se znaky slabosti-ochablosti a nedostatku.

Jarní očista a redukční dieta

Na jaře je tedy ideální čas nejen pro vnitřní očistu, ale díky snížené chuti k jídlu a přirozeně rychlejšímu metabolismu stravy, a schopnosti těla rychleji odbourávat tuky i na redukční diety a snižování tělesné váhy.  Je dobré si tedy místo novoročního předsevzetí dát jarní předsevzetí a na jaře prostě omezit množství stravy, častěji chodit na svižné procházky, zařadit více zeleného a naklíčeného a méně tučného, masitého a přirozeně shodit pár kilogramů a navíc organismu pomoci se přirozeně pročistit.

Jarní kuchařka

Většinalidí, kteří žijí v mírném podnebném pásu potřebují tepelněupravit většinu své stravy aby zachovali podnebnou a zažívacírovnováhu. Na jaře je třeba jídlo tepelně opracovat velmi krátcepři použití vyšších teplot; tímto způsobem nebude jídlouvařené skrz naskrz a zůstane uvnitř částečně syrové. Pokudpoužíváme olej k úpravě pokrmů na jaře, nejvhodnější metodaje rychlé osmažení metodou „sauté“. Pokud použijeme ktepelné úpravě vodu, pak krátké napaření nebo velmi krátképodušení je ideální. Jakovelmi vhodná je i metoda,kterou zmiňuje MUDr.JuditaHofhanzlová ve své knize Zdravě jíme,nevaříme, a totiž zalití jemně pokrájené kořenové zeleniny,zelených lístků, salátů apod. horkou vodou, přisypeme pársemínek a můžeme jíst. Dobrou chuť!

Zdroj:
Barbara Temelie – Výživa podle pěti elementů
Paul Pitchford – Přírodní stravou ke zdraví – Asijské tradice a moderní výživa


Zimní období a TČM dietetika

Zima je čas, kdy končí rok. Patří k ní element vody, a k elementu vody patří v Tradiční čínské medicíně ledviny. Abychom se s elementem vody ztotožnili je třeba si vodu představit. Voda jako taková je spojována s elementem vody, a s Yinem a jeho principy, tudíž je třeba být mnohem vnímavější, introspektivní, spíše skladovat než vydávat; jelikož se chladí povrch těla, je třeba vnitřek zahřívat. Vnitřní chlad a tma nás přímo vybízejí k vyhledávání vnitřního tepla. Je čas odpočívat, věnovat se hluboké meditaci, kultivovat naši duchovní esenci a ukládat fyzickou sílu – klidně ve formě přidané váhy – pro přežití tohoto u nás velmi nepřátelského neboť chladného období. Ačkoli převládají yinové procesy, musíme zůstat aktivní abychom udrželi naši páteř a klouby pružné.

Žlutý císař v Nei Tingu říká:

Síly zimy vytvářejí zimu v Nebesích a vodu na Zemi. Tvoří ledviny a kosti v těle … z emocí strach a schopnost vydávat mručivé zvuky.“

V Číně se říká, že ledviny se „otevírají do uší“ což znamená, že sluch úzce souvisí se zdravím našich ledvin, orgánem, který je v zimě nejvíce ovlivňován. Schopnost dobře slyšet je v ideálních podmínkách zvýšena právě v chladných, tichých měsících. Zvuky vaření a hlasy z kuchyně podporují apetit. Zkuste si představit horké výživné polévky, celozrnná jídla a pražené ořechy a semínka… chutná představa, že? Sušené potraviny, malé tmavé fazolky, mořské řasy a zimní zelená zelenina jako kadeřávek, růžičková kapusta, kapusta, pórek, to vše posiluje v zimě ledviny. V zimě je třeba vařit jídlo déle, při nižších teplotách a s méně vodou.

V zimě je skvělé jíst jídla slané a hořké chuti, protože podporují klesání a tudíž usnadňují ukládací funkci organismu. Takové potraviny zároveň zchladí povrch organismu a navedou tělesné teplo hlouběji do těla; když je povrch těla chladnější, pak méně vnímáme chlad zvenčí. Nicméně je potřeba samozřejmě užívat soli s mírou, neboť její přílišná konzumace stahuje ledviny a močový měchýř, a nutí nás požívat více vody což způsobuje povšechný chlad, který zasáhne tyto orgány a ovlivní negativně i srdce. Zajistit ochranu pro srdce – ducha – je rovněž v tomto období velmi důležité, čehož dosáhneme tím, že do jídla přidáme něco hořkých jídel, neboť se říká, hořká chuť „vstupuje do srdce“.

Většina hořkých jídel není úplně hořká, ale je kombinací hořké a jiných chutí. Tato jídla jsou např. salát, potočnici, žito, oves, červenou čekanku – endivii, tuřín, řepa, celer, chřest, vrchní části mrkve, výhonky alfa alfa, quinoa, amarant apod. také vnější část některého ovoce a zeleniny (samozřejmě z bioprodukce), např. citronová kůra, vnější listy ze zelí (které v obchodě málokdy dostanete) a samozřejmě nejsilnější představitele hořké chuti naleznete v říši bylin. Kořen čekanky, kořen lopuchu, křen a třeba Larrea divaricata. Na praženoé mletoé čekance si můžete pochutnat v Meltě nebo Caru nebo některém z dalších kávovinových nápojů.

Slaná chuť je zastoupena nejvíce v misu, sojové omáčce, mořských řasách, soli, jáhlách, ječmeni, nebo samozřejmě v jakémkoli jídle, které osolíte. Ve většině rodin se soli užívá příliš, uděláte tedy dobře celé rodině, když už od miminka budete užívat soli méně, a přidáte více chuti hořké. Nicméně, nic se nemá přehánět, a tak ani výrazně hořkých potravin nemá být v našem jídelníčku nadbytek (pokud už netrpíme nějakou nerovnováhou), ale malé, pravidelné množství potravin hořké chuti vyživuje naše niterné zážitky a ochraňuje naši radost v srdci.

I po aklimatizaci na zimu mohou někteří jedinci pociťovat výraznější chlad, a to proto, že jim chybí Yang – tedy jakási kamínka organismu. V tomto případě je pak potřeba přidat více potravin, které zahřívají Yang (v krátkosti přidat koření jako hřebíček, semeno pískavice, fenyklové semeno, anýz, černý pepř, kůra skořice, sušený zázvor, vlašské ořechy, černé fazole, cokoli z cibulovitých (cibule, česnek, pažitka, šalotka, pórek) quinoa, kuřecí maso (BIO), jehněčí maso (BIO), pstruh, losos). Vyhněte se naopak potravinám, které chladí, např. čerstvé ovoce, čerstvou nevařenou zeleninu, nevařená jídla, nadužívání soli a dejte pozor při konzumaci mořských řas.

Skvělý vegetariánský recept na doplnění Yangu ledvin: přidejte výše uvedená koření a nějakou cibulovinu do polévky z černých fazolí, vařte co nejdéle (třeba 12 hodin) na velmi mírném ohni.

Jezte také vlašské ořechy, které zejména posilují esenci a yang ledvin, a zlepšují schopnost ledvin „sevřít Qi“ a tak jsou často velmi vhodným pomocníkem při léčbě chronického kašle, sípání, a dalších astmatických symptomů, které jsou zapřičiněny právě „studenými“ ledvinami v nedostatku Yangu.Stačí 10-30 g vlašských ořechů denně. Ale pozor, přílišná konzumace vlašských ořechů může způsobit vznik aftů v dutině ústní a zažívací obtíže.

Použitá literatura: Paul Pitchford – Healing with Whole Foods (Léčba celostními potravinami), Bob Flaws – The Tao of Food, Barbara Temelie – Kuchařka pěti elementů