Jaro

Jarní očista a jak na jaře podpořit naše zdraví ideálním způsobem

Jaro znamená nový začátek. V čínském léčebném systému je zasvěceno elementu dřeva. „

Vnitřní kniha Žlutého císaře“ nás upomíná, že je to čas, kdy by měl člověk „vstávat brzy s prvními paprsky slunce“ a „chodit na svižné procházky“, což jsou podle tohoto díla YANGové aktivity, které odrážejí vzestupnou a aktivní povahu tohoto ročního období. Člověk si nemůže pomoci, aby nezaregistroval zrovna se probudivší rostlinný život, který doslova tlačí vzhůru po zimním spánku. Pohled na zelenou barvu křehkých mladých výhonků vyživuje naše duše skrze oči (které patří játrům a tudíž taktéž elementu dřeva), a tak naše chuť k jídlu se zmenšuje a tělo se přirozeně začíný čistit, nejen od zbytků stravy, ale také od nadměrné touhy a tu doprovázejících pocitů nespokojenosti, netrpělivosti a vzteku. Metaforická membrána mezi očima a myslí zmizí a zření se projasní. Je možné se podívat na věci z nového úhlu pohledu.

Teď je čas sespojit se svou opravdovou podstatou, se svým Bytím, obrátitpozornost k sebeuvědomění a způsobům sebevyjádření. „Vnitřní kniha Žlutého císaře definuje živoucí vztahy, které nejlépe vystihují jarotakto:

„Nadpřirozené síly jara vytářejí vítr na Nebesích a dřevo na Zemi. V těle vytvářejí játra a šlachy; vytvářejí zelenou barvu… a dávají hlasu schopnost vyluzovat křik a řev… vytvářejí oči, kyselou příchuť a z emocí zlost a vztek.

Jarní potraviny

Toto je roční období, ve kterém je třeba se věnovat játrům a jejich spřízněnému orgánu, žlučníku. Na jaře přirozeně jíme méně, nebo se dokonce i postíme, abychom vyčistili tělo od tuků a těžkého zimního jídla. Strava by měla být lehká, nejlehčí z celého roku, a obsahovat potraviny, které zdůrazňují YANG, stoupající a rozpínající se kvality jara – mladé rostliny, čerstvé zelené lístky, naklíčené potraviny, obilné trávy jako je mladá pšenice, mladý ječmen apod. Slané potraviny, jako třeba sojová omáčka, miso, a na sodík bohaté maso mají všechny silnou složku, která pomáhá energii klesat dolů, a tudí pro tuto svoji schopnost by se měly v tomto období omezit. Příliš mnoho těžkého jídla na jaře zahlcuje játra a vede k jarním záchvatům a horečkám.

Rozpínající se, stoupající energie sladkých a štiplavých jídel je doporučována klasiky (Li Shizhen – vynikající čínský herbalista z 16.století, který zkompiloval jednu z nejobsáhlejších Čínských herbářů, Bencao Gangmu.) jakožto prostředky vytvoření niterného tělesného jara. K tomuto efektu můžeme použít trochu koncentrovaného sladidla s aromatickými bylinkami, třeba medovo-mátový čaj. Aromatická koření jako třeba bazalka, fenykl, majoránka, rozmarýna, kmín, kopr a bobkový list jsou v tomto období velmi vhodné. Většina komplexních uhlovodanů jako například obilniny, luštěniny a semínka mají přirozeně sladkou chuť, která se ještě zdůrazní jejich naklíčením. Mladé řepy, mrkvičky a další škrobovitá zelenina vyjednocená z jarní zahrádky poskytuje osvěžující sladkou chuť. Některé velmi aromatické, štiplavé příchutě tradičně používají i západní léčitelé jako medicína: týdenní kůra syrové cibule a česneku působí jako velmi účinná odčervovací kůra, která osvobodí tělo od parazitů. Tradiční japonská metoda sladko-štiplavé kombinace proti parazitům je mochi s černobýlem – roztlučená sladká rýže s pelyňkem černobýlem.

Jaro je také ideální čas jak se zbavit i dalších nepříjemných parazitů, se kterými si většinou alopatická medicína neví rady jako jsou chlamydie, borelióza a podobné nezvané návštěvníky našeho těla. S použitím bylinných směsí tradiční čínské medicíny je možné tyto parazity z těla zcela odstranit, jednak užíváním bylinných čajů speciálního složení, a jednak cílenou změnou ve stravování pod dohledem diplomovaného terapeuta tradiční čínské medicíny (terapeuta ve svém městě můžete najít zde).

Regenerace a syrová strava

Na jaře se příprava jídla zjednodušuje. Syrové a naklíčené potraviny mohou být silně upřednostňovány. V Ajurvédě jsou tyto potraviny nazývány vátické, což znamená „větrné“. Nicméně podle Ajurvédy podporují rychlost, rychlé pohyby a extrovertní činnosti jako takové. Tyto potraviny jsou také považovány za očistné a ochlazující.

Jaro, první roční období v roce, představuje mládí. Syrové potraviny mají zprostředkovat regeneraci skrze připomenutí tělu toho, co bylo dříve, více mladických období lidského vývoje a doby před objevem ohně kdy byl člověk velmi aktivní fyzicky, a vytvářel hojnost vnitřního tepla; tudíž pravěcí lidé nacházeli rovnováhu v ochlazujících vlastnostech syrové stravy. Všechny fáze lidského vývoje jsou v nás zakódovány a tudíž je potřeba projít jednotlivými vrstvami naší evoluce k více primitivním biologickým stavům aby mohlo dojít ke kompletní regeneraci.

Pojídání syrové stravy by se mělo zvýšit u osob s příznaky vnitřního horka, v oblastech s teplejším podnebím a během období se zvýšenou fyzickou aktivitou. Většině lidí prospívá zavést do stravy alespoň malé množství syrové stravy denně, s větším podílem v jarní a letní stravě. Nicméně i toto má svá omezení (více se o nich zmíním v kapitole o Elementu Země), protože tepelně neupravené potraviny požívané v nadměrném množství mohou oslabit zažívání a odstartovat přehnanou očistnou reakci a vůbec by se neměly požívat v případě zánětlivých onemocnění střev. Syrové potraviny by měly být požívány s rozvahou zejména u osob se znaky slabosti-ochablosti a nedostatku.

Jarní očista a redukční dieta

Na jaře je tedy ideální čas nejen pro vnitřní očistu, ale díky snížené chuti k jídlu a přirozeně rychlejšímu metabolismu stravy, a schopnosti těla rychleji odbourávat tuky i na redukční diety a snižování tělesné váhy.  Je dobré si tedy místo novoročního předsevzetí dát jarní předsevzetí a na jaře prostě omezit množství stravy, častěji chodit na svižné procházky, zařadit více zeleného a naklíčeného a méně tučného, masitého a přirozeně shodit pár kilogramů a navíc organismu pomoci se přirozeně pročistit.

Jarní kuchařka

Většinalidí, kteří žijí v mírném podnebném pásu potřebují tepelněupravit většinu své stravy aby zachovali podnebnou a zažívacírovnováhu. Na jaře je třeba jídlo tepelně opracovat velmi krátcepři použití vyšších teplot; tímto způsobem nebude jídlouvařené skrz naskrz a zůstane uvnitř částečně syrové. Pokudpoužíváme olej k úpravě pokrmů na jaře, nejvhodnější metodaje rychlé osmažení metodou „sauté“. Pokud použijeme ktepelné úpravě vodu, pak krátké napaření nebo velmi krátképodušení je ideální. Jakovelmi vhodná je i metoda,kterou zmiňuje MUDr.JuditaHofhanzlová ve své knize Zdravě jíme,nevaříme, a totiž zalití jemně pokrájené kořenové zeleniny,zelených lístků, salátů apod. horkou vodou, přisypeme pársemínek a můžeme jíst. Dobrou chuť!

Zdroj:
Barbara Temelie – Výživa podle pěti elementů
Paul Pitchford – Přírodní stravou ke zdraví – Asijské tradice a moderní výživa


Náušnice – nastřelit nebo propíchnout?

Jako terapeutka Tradiční čínské medicíny a terapeutka kraniosakrální biodynamiky dostávám často otázku zda malým princeznám, které touží po náušnicích je lepší náušnice nastřelit, nebo propíchnout. Je spousta dotazů ohledně napíchnutí „špatného bodu“, případně dotazů ohledně sterility a možnosti infekce u neočkovaných dětí apod. Tak jsem se pokusila vše srozumitelně shrnout.

Náušnice si píchají neočkované přírodní národy z celého světa již tisíce let bez následků, o nějaké sterilitě nemůže být řeč. Tetanus hrozí v případě neošetřovaných hlubokých uzavřených ran, ke kterým nemůže vzduch, protože tetanové bakterie jsou anaerobní, takže pokud by se to na oušku začalo např. podebírat  (což ale při ošetřování např. řepíkem nebo heřmánkem, či prostě potíráním lihem nehrozí), stačí vydezinfikovat a ránu pravidelně čistit, tetanus v tomto případě nehrozí. Jako homeopatikum pro prevenci tetanu je dobře mít doma Hypericum 9CH, dávám ho dětem když si nohu propíchnou rezavým hřebíkem apod., případně ještě na bodné rány Ledum Pallustre 9CH a v případě hnisání ještě Silicea 9CH, s těmito třemi léky a sledováním místa vpichu můžete být v klidu, že tetanus Vás ani Vaše dítko neohrozí.

Co se akupunkturních a reflexních bodů na uchu a ušním boltci týče, moc bych to neprožívala. Zdraví to ohrozí mnohem méně než požití jednoho steaku norského lososa z rybí farmy, nebo hovězího či vepřového nebo kuřátka z velkochovu. Akupunkturní dráhy jsou proměnlivé, během dětství s vytvářejí a vyvíjejí, a i v průběhu dalšího života body různě proměňují velikost a i v případě, že je někde na těle řezná rána nebo nějaké velké hluboké poranění, dráha si většinou najde nové propojení, jelikož se jedná o energii, která prostě potřebuje proudit, a náš vrozený plán léčení se vždy snaží uvést tělo do rovnovážného stavu, prostě si nějakou cestičku najde.

Uznávám, že v každodenním životě dochází různým blokádám akupunkturních drah, přeplněnosti bodů apod., ale to už hovoříme o jiných situacích, a i v těchto případech většinou napravitelných. Co se bodů na uchu týče, ty nejsou vymezeny přesně, každá oblast těla má svoji zrcadlící se oblast na uchu (resp. ruce či noze či vlasové pokožce), nikoli jeden  přesně, a odpovídající bod při obtížích se hledá palpačně, čili pohmatem speciální sondičkou (někteří akupunkturisté používají elektronickou sondu) a po nabodnutí a po nabodnutí je tento bod aktivní maximálně týden, poté přestane účinkovat, a pokud je třeba daný orgán či oblast na těle stimulovat přes ušní body znovu, je třeba po týdnu opět sondičkou najít odpovidající citlivý bod v odpovídající oblasti. Čili pokud se NAPÍCHNE náušnice do boltce, nestane se danému orgánu nic zlého, nemusíte se obávat.

Co se týče nastřelování vs. napichování, pak já bych osobně byla pro napíchnutí, některé lékařky na ORL nebo i dětské lékařky to ještě dělají. Ono se při nastřelení svalová a tkáňová vlákénka roztrhají, kdeýto při vpichu se svalová vlákna rozestoupí a dojde k menšímu poškození tkáně a tudíž menšímu riziku infekce. Existují i hlasy, které se obávají přílišného krvácení při napíchnutí, ale povrchové  krvácení je zdravá reakce organismu na násilný vstup do něj, která zabraňuje infekci proniknout do organismu. Při napíchnutí můžete navíc kromě náušniček, které se v ráně „točí“ použít náušnice, které se dají provlékat sem a tam a tak dále napomáhat léčení tkáně (např.zanesením malého množství léčivé látky – třeba řepíku, heřmánku nebo měsíčkové masti), ale to je jen takový můj názor, podložený vědeckou studií, kterou ale teď bohužel nemohu nikde najít. Asi by se takto náušnice daly napíchnout i v tatérském salonu, kde také musí dbát na sterilitu a kde se např. do obočí nebo do prsních bradavek náušnice musí vpichovat a ne nastřelovat, protože to proste jinak nejde. Je fakt, ze se jedna o maličkost, a tak bych nedělala z komára velblouda.

Já osobně jsem svým holčičkám nedávala jako miminkům náušnice z několika důvodů.  Jednak proto, že se mi zdá, že to je pro deti, třeba po  6.roce věku už méně traumatizující než pro miminka, která opravdu žádnou bolest odnikud neočekávají, a jednak proto, že když zdravé malé děti rostou a všelijak řádí (i holčičky řádí, alespoň ty naše), tak je vetší riziko, ze náušnici někde ztratí, nebo si ji někde o něco zatrhnou, třeba když se poperou s jinými dětmi. A pak jsem si říkala, že je hezké mít na vybranou, zda mít či nemít náušnice, neboť je to přeci jen jejich tělo. Zatím to u nás vypadá tak, že všechny tři holčičky  (10, 7 a 2) by náušnice měly rády, ale na píchání se nehrnou a tak čekám, až bude ten správný okamžik O a už to bude nezbytná věc, mít náušnice.

Tak přeji hodně zdaru při rozhodování a věřte, ýe pokud budete mít hlubokou víru ze srdce, že vše proběhne hladce, tak nejenže bolest bude minimální, ale věřím, že se i vyhnete komplikacím.

Komplikacím jsem řekla??? Jakým komplikacím???

Buďte všichni zdrávi.

Ledviny v harmonii a symptomy jejich oslabení

Orgány, které náleží k elementu vody jsou ledviny a močový měchýř. V čínské fyziologii tyto orgány ovládají mechanismus vody a kontrolují močový měchýř jako takový. Navíc jsou ledviny, které jsou považovány za prvotní základ organismu, kde se ukládá životní esence. Vládnou spodnímu zářiči, ve kterém jsou uloženy sexuální i reprodukční orgány a spadá pod ně i sexuální apetit – tedy libido, a plodnost. Ledviny dále zajišťují energii a teplo. Tento čínský koncept ledvin přesahuje fyziologii tak, jak ji známe ze západní biologie. Abychom tedy vysvětlili, jak je možné, že tyto přídavné funkce mohou být součástí funkce ledvin, pak je třeba si uvědomit, že aktivita adrenánlních žláz ve své podstatě odpovídá čínskému chápání ledvin. Adrenální žlázy nám pomáhají k energii, teplu, sexualitě a jiným vlastnostem v těle.

Ledviny reprezentují kořen těla, a počátek všech yinových i yangových vlastností v těle. Tudíž yin ledvin přímo ovlivňuje stav yinu v celém těle, yang ledvin pak představuje základ pro veškerý yang v celém těle. V souladu s tím tradiční čínská medicína popisuje ledviny jako „palác Ohně a Vody“, a v jakékoli diagnostice ledvin je třeba brát na zřetel jak yang, tak i yin tohoto orgánu. Abychom si tento princip ještě lépe přiblížili, člověk, který má yin a yang ledvin v harmonii a dostatku bude aktivní a zároveň klidný, bude odvážný a zároveň jemný, je schopen toho mnoho dosáhnout bez stresu a jeho asertivní a podporující vlastnosti jsou v rovnováze.

Patologie ledvin se zobrazuje v jedné nebo více specifických oblastech těla, v emocích, a ve vývojových znacích.

Typické symtomy nerovnováhy v ledvinách

:: veškeré chronické problémy s kostmi, zejména s koleny, bedry a zuby

:: ztráta sluchu a ušní infekce a onemocnění

:: problémy s vlasy – jejich padání, roztřepené konečky, předčasné šedivění

:: jakékoli problémy s močovým, sexuálním a reprodukčním systémem

:: vývojová opoždění dětí, ať už fyzická či mentální; předčasné stárnutí

:: nadměrný strach a nejistota

 

Použitá literatura: Paul Pitchford – Healing with Whole Foods (Léčba celostními potravinami), Bob Flaws – The Tao of Food,  Barbara Temelie – Kuchařka pěti elementů